اطلاعات عمومی

تاریخچه

سرزمین اساطیری سیستان و بلوچستان از دو ناحیه شمال و جنوب تشکیل شده است . سیستان امروزی که قسمت شمالی استان را در برمی گیرد ، در کتاب اوستا ، یازدهمین سرزمینی است که ” اهورامزدا ” آفریده .همچنین زادگاه رستم دستان قهرمان حماسی شاهنامه فردوسی می باشد .
تاریخ نگاران سیستان را به گرشاسب ، یکی از نوادگان کیومرث نسبت داده اند . نام سیستان از نام اقوام آریایی” سکا” اخذ شده است . ” سکاها ” در حدود سال 128 قبل از میلاد ، سیستان را به تصرف خوددرآورده و درپهنه آن استقرار یافته اند . ” نیمروز ” نام دیگر سیستان است . همچنین بنای بیشتر شهرهای سیستان را به پهلوانان اسطوره ای ایران چون زال ، سام و رستم نسبت داده اند . زمانی سیستان جزو متعلقات دولت ساسانی به شمار می آمد که به دست اردشیر بابکان فتح شد و در سال 23 هجری قمری ، مسلمانان عرب این سرزمین را فتح کردند .
اولین فرمانروای معروف ایرانی این سرزمین بعد از اسلام ، ” یعقوب لیث ” صفاری بود . بعد از صفاریان ، سامانیان ،غزنویان و سلجوقیان نیز هر یک ، مدتی در این سرزمین فرمان رانده اند .
سرزمین بلوچستان امروزی که ناحیه جنوبی استان را تشکیل می دهد ، در قدیمی ترین اسناد تاریخی به اسم ” مکا ” مشهور بوده و در نوشته های هردوت تاریخ نگار یونانی از آن به عنوان ” گدروزیا ” یاد شده است .
به دنبال سقوط هخامنشیان توسط اسکندر مقدونی ( 230 پ – م ) وی مسیر بازگشت خود از هند را ”گدروزیا” انتخاب کرده است . پس از ساسانیان توسط اعراب مسلمانان ، در زمان خلیفه دوم ، اکثر مردم این سرزمین بلافاصله به اسلام گرویدند .
از زمان ساسانیان به بعد این سرزمین همواره جزیی از ایران محسوب می شد تا اینکه با دخالت بریتانیا در قرن نوزدهم میلادی عملا به دو بخش غربی و شرقی تقسیم شد . از این به بعدبلوچستان مانند سایر ایالت ها و ولایت های کشور حکومت خان خانی داشت تا در سال 1307 هـ . ش پس از شکست دوست محمد خان بارکزهی قدرت حکومت مرکزی در این خطه تثبیت شد .

نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Skip to content