اطلاعات عمومی

زاهدان

شهرستان زاهدان با وسعت 36581 کیلومتر مربع مرکز استان بوده و از 3 شهر زاهدان- میرجاوه و نصرت آباد تشکیل شده است.این شهرستان شامل بخشهای مرکزی، نصرت آباد وکورین بوده و تعداد 8 دهستان و 1439 پارچه آبادی دارد.  

جمعیت این شهرستان بالغ بر 587541 نفر بوده که 8/78 درصد درشهرها ساکن میباشند. این شهرستان در مسیر شاهراههای پاکستان ، هندوستان، خراسان،کرمان وبلوچستان واقع شده; و وجود فرودگاه بین المللی زاهدان و راه آهن ایران، پاکستان و همچنین مراکز آموزشی مختلف و بازارچه مرزی میرجاوه;موقعیت ممتازی به این شهرستان داده است .مسافت زاهدان تا تهران 1494 کیلومتر میباشد.; متوسط سالیانه دمای هوا در زاهدان 82/19 درجه سانتیگراد و متوسط سالیانه رطوبت نسبی هوا 3/30 درصد میباشد0میزان بارندگی در 7 ماهه اول سال 82;درشهرستان زاهدان 2/8 میلی متر بوده است .اراضی زیر کشت محصولات زراعی این شهرستان بالغ بر 13616 هکتار میباشد که 45% را گندم و مابقی راجو ،نباتات علوفه ای، یونجه، ذرت دانه ای و علوفه ای سبزیجات و محصولات جالیزی به خود اختصاص داده است. اراضی زیر کشت محصولات دائمی آن بالغ بر 4561 هکتار و شامل باغات زیتون و خرما و پسته میباشد. دراین شهرستان تعداد 308 واحد صنعتی بزرگ و کوچک در زمینه های غذایی، نساجی، شیمی، پلاستیکی ، کانی، غیر فلزی وتجهیزات برق و الکترونیک ومواد شیمیایی فعالیت دارند. تعداد 3 شهرک صنعتی کامبوزیا شهرک صنعتی کارگاهی و شهرک صنعتی میرجاوه در این شهرستان وجود دارند . همچنین در شهرستان زاهدان تعداد 6 هتل و 10 مهمانپذیر آماده پذیرایی میهمانان میباشند.

شهرستان زاهدان در بخشهای صنعت و معدن ،قطعه سازی خودرو ،صنایع کشاورزی و صنایع تبدیلی مواد غذایی، صنایع مرتبط با سنگهای تزئینی و ساختمانی،;مس و منگنز. فرآوری کرومیت( باوجود معادن غنی و سرشار) و بازرگانی و تزانزیت کالا با عنایت به مزیت همجواری با کشورهای پاکستان،افغانستان وواقع شدن در کریدور شمال و جنوب قابلیت سرمایه گذاری دارد.

جاذبه های گردشگری زاهدان

چهار راه رسولی : این بازار به دلیل تنوع کالا از ادویه و پوشاک تا ظروف و لوازم صوتی ، بسیار جاذب می باشد، البسه ، رایحه ، ادویه ، چای و عطریات و مصنوعات وارداتی از شرق این حس را در بازدید کننده بوجود می آورد که وارد کشورهای شرقی ، ایران شده است . مسجد جامع مکی : بزرگترین مسجد اهل سنت کشور می باشد، گچ بری و تزئینات مسجد منحصر به فرد و متأثر از معماری هندی است که این تأثیر در تمامی مساجد اهل سنت استان مشهود است .
موزه مردم شناسی : این موزه با جلوه های بسیار دیدنی از فرهنگ منطقه ، میتواند برای گردشگری داخلی و خارجی جاذب باشد .
معبد سیکها : معبد یا گودواره سیکها که متعلق به سیکهای هندی تبار مقیم زاهدان می باشد ، در خیابان امام خمینی این شهر واقع شده است ، علاوه بر ساختمان معبد ، اجرای مراسم عبادی سیکها نیز دارای جذابیت برای گردشگر میباشد .
تفرجگاه براسان : در فاصله 4 کیلومتری غرب زاهدان واقع است . این تفرجگاه مشتمل بر پارک ، باغ وحش، رستوران، پیست اسب سواری و شتر سواری می باشد .
کتابخانه استاد کامبوزیا : در فاصله 2 کیلومتری شمال شهر زاهدان واقع است و شامل زمینهای زراعی، باغها و کتابخانه و آرامگاه استاد امیرتوکل کامبوزیا می باشد .
سوغات شهر : صنایع دستی شامل سکه دوزی یا آئینه دوزی ، سوزندوزی بلوچی ، البسه هندی وپاکستانی، ;مصنوعات خارجی ، چای و اد ویه و میوه های;گرمسیری مثل موز ، انبه ، خرما ، نارگیل ، نارنگی ، پرتغال می باشد.  

نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Skip to content