اطلاعات عمومیشهرستان استان

سراوان

شهرستان سراوان با وسعت 28408 کیلومتر مربع در فاصله 343 کیلومتری زاهدان با جمعیتی بالغ بر 172149 نفر واقع می باشد . طول نوار مرزی این شهرستان با کشور پاکستان 384 کیلومتر در حوزه بخشهای جالق و بم پشت می باشد که از میل 118 شروع و تا میل 196 ادامه دارد . این شهرستان دارای زمستانهای معتدل و تابستانهای گرم می باشد .

متوسط سالیانه دمای هوا در این شهرستان 8/22 درجه و متوسط سالیانه رطوبت نسبی آن 29 درصد می باشد و میزان بارندگی 7 ماهه اول سال 1382 در این شهرستان 3/79 میلی متر بوده است . سطح زیر کشت محصولات زراعی 7202 هکتار و سطح زیر کشت محصولات باغی دیم 7950 هکتار و آبی 5/8525 هکتار و جمعاً 5/16475 هکتار می باشد . محصولات عمده زراعی آن گندم ، ذرت دانه ای ، پیاز ، گوجه فرنگی ، باقلا تازه ، صیفی جات ، نباتات علوفه ای ویونجه وذرت علوفه ای بوده و محصولات عمده باغی این شهرستان خرما در سطح وسیع ، انگور ، زیتون ، انار و مرکبات می باشد که در زمینه های افزایش تولید و افزایش سطح زیر کشت محصولات مذکور و پرورش دام : گوسفند بلوچی و بز بلوچی ( بهترین کرک ) و طیور و استخرهای پرورش ماهی و صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی و صنایع روستایی قابلیت سرمایه گذاری دارد . مهمترین رودخانه این شهرستان ماشکید است که نهایتاً وارد خاک پاکستان می شود و با مهار آب آن می توان گام مؤثری در رونق این شهرستان دارای سه مرکز آموزش عالی می باشد . 

این شهرستان دارای دو شهرک صنعتی فعال در دو نقطه شهری سراوان و سوران بوده و شهرک صنعتی زابلی نیز در دست اقدام می باشد . نزدیکی با مرز پاکستان و ایجاد دو بازارچه مرزی کوهک و جالق نقطه درخشانی در اقتصاد این شهرستان بوده و راه اندازی کشتارگاههای صنعتی دام در حد وسیع و تشکیل تعاونیهای مرزنشینان و دفاتر بازرگانی خارجی از جمله مزیت های این شهرستان می باشد .

دشتهای جالق و بم پشت مناطق مستعد سرمایه گذاری در زمینه کشاورزی می باشند . با توجه به گستردگی کشت نخیلات کارخانجات بسته بندی خرما صنایع جانبی و تهیه نئوپان از کارخانه های فعال این شهرستان میباشند 
از کانونهای مهم معدن و کانی کوه بیرک زابلی و کوه سفید می باشد و معادن گرانیت گشت ، معدن سنگ آهن ماهانی و کهن مگار زابلی ، معدن پودر تالک و پنبه نسوز از جمله معادن مهم و صنعتی شهرستان سراوان می باشند که مستعد سرمایه گذاری و آماده واگذاری جهت بهره برداری می باشند .
تپه روباهک ، قبرستان قدیمی گشت ، دره نگاران و قلعه سب از جاذبه های گردشگری این شهرستان می باشند .

جاذبه های گردشگری شهرستان سراوان :

قلعه سیب : این قلعه مربوط به دوران قاجاریه می باشد و در 45 کیلومتری شهر سراوان واقع شده است .

دره نگاران : این دره در 70 کیلومتری شهرستان سراوان واقع شده است که بر روی صخره های آن نقوشی از انسان ، اسب ، قوچ ، شتر و 000 وجود دارد . قدمت آن به 1000 سال قبل از میلاد مسیح برمیگردد .

علاوه بر این مهمترین بناهای تاریخی شهرستان سراوان عبارتند از : تپه مهتاب ، خزانه کوهک ( 5000 سال قبل از میلاد ) تپه کلاتک ، اسپیچ ، تپه میل مارد ، تپه سید میر عمر ، قلعه کنت ، سنگ نگاره های کوه مهرگان و 000 0

باغهای میوه های گرمسیری : شهرستان سراوان با دارا بودن موقعیت اقلیمی مناسب برای باغات گرمسیری ، دارای جاذبه های فراوانی در این زمینه می باشد .

کارگاههای تهیه سفال درکلپورگان : این سفالها که تماماً به صورت سنتی تهیه میشود، تنها سفال ایران می باشد که بدون چرخ سفالگری تهیه می شود .

نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Skip to content