اطلاعات عمومیشهرستان استان

چابهار

شهرستان چابهار در کنار ساحل نیلگون دریای عمان با وسعت 25 هزار کیلو متر مربع و جمعیتی بالغ بر 200 هزار نفر واقع شده است0 این شهرستان دارای 3 شهر ،5 بخش،11 دهستان و حدود 600 پارچه آبادی میباشد0 فاصله آن تا مرکز استان 692 کیلومتر میباشد0 متوسط سالیانه دمای هوا 4/26 درجه سانتی گراد و متوسط سالیانه رطوبت نسبی 9/75 درصد میباشد میزان بارندگی در 7 ماهه اول سال 1382، 5/8 میلی متر بوده است، سطح زیر کشت محصولات زراعی این شهرستان 1826 هکتار و سطح زیر کشت محصولات دائمی (باغی) 2/4584 هکتارمیباشد0 در این منطقه نباتات گرمسیری منحصر به فردی از جمله موز، انبه، تمر هندی، کنار پیوندی، پاپایا، گواوا، چیکو و همچنین گلهای زینتی و شاخه بریده و صیفی جات ومحصولات غیر فصل کشت میشود که ارزش سرمایه گذاری در زمینه کشت و پرورش این محصولات و صنایع تبدیلی و تکمیلی وابسته به آنها بسیار درخشان میباشد 0 صید و صیادی همچنین صید و پرورش میگو درآبهای آزاد بعنوان زیر بخشهای کشاورزی نقطه طلایی اقتصاد چابهار ،استان و حتی کشور میباشد0 استفاده از سیستم های مدرن صید و صیادی وکشتی های پرساینر و پروژه اوراق کشتی وساخت شناورهای دریایی از قابلیتهای سرمایه گذاری این شهرستان میباشند.

در این شهرستان 72 واحد صنعتی فعال وجود دارد که اکثر آنها صنایع وابسته به شیلات از قبیل عمل آوری و بسته بندی ماهی ومیگو،کنسروسازی ،سرد خانه،یخسازی و پودرماهی میباشند که جزء پتانسیلهای سرمایه گذاری نیز محسوب میشوند وناحیه صنعتی نگور وابسته به بخش کشاورزی هم که در مرحله انجام امور زیر بنایی و ساخت میباشد وتعداد زیادی کارخانه را در دل خود جای خواهد داد نیز مشمول همین پتانسیلها است.

شهرستان چابهار دارای 2 بندر تجاری مهم شهید بهشتی و شهید کلانتری با ظرفیت تخلیه و بارگیری 5/2 میلیون تن در سال میباشد که کشتی های تا ظرفیت 40 هزار تن میتوانند در اسلکه های مذکور پهلوگیری نمایند، که این ظرفیت به 100 هزار تن نیز قابل توسعه میباشد. وجود این اسکله ها و فرودگاه کنارک و پایانه بندر چابهار موجبات ترانزیت کالا به کشورهای مجاور و حوزه خلیج فارس ونیز شبه قاره هند را فراهم آورده است و قرار گرفتن چابهار درمسیر بزرگترین کریدورهای دریایی ترانزیت کالا آنرا کلید اتصال شرق آسیا با سایر کشورهای جهان قرارداده به نحوی که منطقه آزاد چابهاریکی از قطبهای مهم بازرگانی محسوب میشود.

منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار موجبات اشتغال صدها نفر و سرمایه گذاری میلیاردی داخلی و خارجی را فراهم آورده است0 پروژه های پالایشگاه نفت ، صنایع پتروشیمی خطوط انتقال گاز، کارخانجات سیمان چابهار، مونتاژ ماشین آلات و راهسازی وکاتر پیلار همچنین احداث نیروگاه برق اجرای راه آهن چابهار- سرخس، احداث دستگاههای آب شیرین کن وسرویس دهی مشتمل برارائه خدمات ، تعمیرات ،قطعات، آذوقه و سوخت به کشتی های عبوری از قابلیتهای سرمایه گذاری این شهرستان میباشد در این شهرستان تعداد 5هتل و 2 مهمانپذیر آماده پذیرایی از میهمانان میباشند.

جاذبه های گردشگری چابهار :

مقبره امامزاده غلامرسول : این مقبره متعلق به شخصی به نام سید محمد می باشد و مورد توجه مسلمانان هند و ایران بوده و هر سال 15 ذی القعده مراسم خاصی در آنجا اجرا می شود . این مقبره در شهر چابهار و در بلوار شهید ریگی واقع شده است .

قلعه پرتغالیها : این قلعه در نزدیک روستای تیس واقع شده و از بقایای استعمار پرتغالیها در ناحیه می باشد . مسجد روستای تیس : این مسجد جزء مساجد اهل سنت بوده و از معماری هندی برخوردار می باشد .

جنگلهای حرا :این جنگلها در آب شناور می باشند و با مد دریا زیر آب رفته و با جزر آب نمایان میشوند و آشیانه پرندگان دریایی میباشند .

گل فشان : تپه هایی به شکل آتش فشان میباشند که به جای گدازه گل می افشانند .

نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Skip to content