اخبار

کم خونی ناشی از کمبود آهن درکشور و بعضی از مناطق استان شایع است – 5/5/1398

کم خونی از کمبود آهن در مناطق استان بسیار شایع است به طوری که در اقلیمهای مختلف کشور ،زنان ،کودکان و نوجوانان از کم خونی رنج می برند و کمبود آهن در میان یک چهارم کودکان و نوجوانان و یک سوم زنان باردار کشور وجود دارد.

با توجه به اثر بخشی غنی سازی آرد با آهن به شاخص های خونی، می توان غنی سازی آرد را در سطح کشور به طور رسمی آغاز شود.

گنجعلی مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه11 ضمن بیان مطلب فوق اظهار داشت: غنی سازی آرد در کشور با آهن و اسید فولیک با هدف دفع کم خونی و فقر آهن انجام می پذیرد.

وی افزود: غنی سازی بهترین استراتژی است که در طولانی مدت آثار مفیدی از جمله کاهش هزینه های درمان را بر جای میگذارد.

گنجعلی با اشاره به استقبال کارخانجات آرد استان از طرح غنی سازی گفت: هم اکنون همه کارخانجات آرد کشور مجهز به میکرو فیلد و پرمیکس می باشند و به شرط تأمین به موقع پودر پرمیکس غنی سازی به طور منظم و بی کم و کاست در تمامی واحدها انجام می پذیرد.

گنجعلی تولید تک بعدی پودر پرمیکس را از دیگر مشکلات موجود در اجرای طرح اعلام کرد و گفت: از انجا که تولید پرمیکس حالت مونوپل دارد، همه کارخانجات آرد را تحت پوشش قرار نمی دهد و در بسیاری از موارد منجر به توقف اجرای طرح غنی سازی می شود.

ایشان با اشاره به بازرسی مکرر مسئولین آزمایشگاه شرکت از کارخانجات آرد و نمونه برداری از خط تولید و آزمایش نمونه ها به طور دقیق روند اجرای طرح را دنبال میکنند.

وی اذعان کرد: در زمان حاضر آرد خبازی شامل؛ آرد ستاره و سبوس گرفته با اضافه کردن 60 تا 30 PPM پودر پرمیکس شامل؛ ترکیباتی از آهن و اسیدفولیک غنی می شود که قرار است در آینده ریز مغزی های دیگر از جمله؛ زینک، کاپرومس نیز اضافه شود.

نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Skip to content